Złote Tarasy

Warszaw Złote Tarasy z zewnątrz

Takiego dnia, jak dziś: 7 lutego 2007 roku otwarto:

Złote Tarasy

Nazwa i miejsce

Nazwa nawiązuje do  ulicy Złotej, przy której kompleks się znajduje. Mimo doskonałej lokalizacji, w pobliżu Dworca Centralnego i Pałacu Kultury, ta, przed wojną gęsto zabudowana, działka, przez ponad pół wieku była niemal pusta. Dopiero w 1996 roku prywatna spółka rozpoczęła rozmowy z miastem na temat budowy centrum handlowego. Przylepiony do Dworca kompleks miał stać się nowym sercem stolicy.

 

Garść danych

Prace ruszyły w roku 2002 i trwały do 2006. Powierzchnia całkowita wyniosła 225 tys. metrów kwadratowych. 63 tys. przeznaczono na lokale handlowo-usługowe, a 45 tys. metrów kwadratowych stanowiła powierzchnia biurowa. W skład kompleksu wszedł również wieżowiec Skylight o wysokości 105 m oraz wygięty w łuk biurowiec Lumen.

 

Przezroczysta wizytówka

Wizytówką Złotów Złotych Tarasów stał się fantazyjnie powyginany dach. Jego konstrukcja waży 1,4 tys. ton. Projektowano ją aż 2,5 roku, a montowanie 4,7 tysięcy szklanych paneli zajęło kolejny rok.

 

Tarasowy park

W zamierzeniach projektantów architektura wnętrz Złotych Tarasów ma przypominać park. Dużo w nich zieleni, małych drzew i kwiatów; ławki i latarnie stylizowane są na spacerowy ogród. Przeszklony dach o zielonkawym odcieniu wsparty na rozłożystych dźwigarach imituje z kolei plątaninę koron drzew i dostarcza światła dla flory kompleksu.

 

Miliony złotych klientów

Przez dekadę istnienia centrum odwiedziło ponad 200 milionów klientów.

Warszawa, Złote Tarasy

  • Udostępnij

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.