Zygmunt Szendzielarz, Łupaszka

Zygmunt Szendzielarz, Łupaszka

Takiego dnia, jak ten: 8 lutego 1951 roku zginął Zygmunt Szendielarz, ps. „Łupaszko”, „Łopaszko” i „Łupaszka”.

 

Kim był

Zygmunt Edward Szendzielarz, (ur. 12 marca 1910 w Stryju, zm. 8 lutego 1951 w Warszawie, major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK. Pośmiertnie, w dzień pogrzebu, 24 kwietnia 2016, awansowany do stopnia pułkownika. Doskonały żołnierz, obdarzony umiejętnościami organizacyjnymi, przywódczymi, poczuciem humoru, darzony szacunkiem przez podwładnych. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, później w ramach ZWZ-AK. Po wojnie kontynuował walkę, przeciwko komunistom, jako dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK.

 

Aresztowanie i stracenie

Aresztowany,  przez 2,5 roku przetrzymywany był w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, na warszawskim Mokotowie, “polskiej Łubiance”. Tam torturowany i, po zbrodni sądowej, zamordowany strzałem w tył głowy, “metodą katyńską”. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu.

Warszawa, więzienie mokotowskie, "polska Łubianka"

 

Odnalezienie ciała i pogrzeb

Dopiero wiosną 2013 r. badacze Instytutu Pamięci Narodowej odkryli i zabezpieczyli jego szczątki podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jego uroczysty pogrzeb państwowy z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odbył się 2016 na tym samym cmentarzu.

Warszawa, Kwatera Łączka, Powązki Wojskowe

  • Udostępnij

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.