O nas

Warsaw Spies – Szpiedzy Miejscy

Kwalifikacje

Jesteśmy grupą miejskich szpiegów, którzy codziennie przemierzają Warszawę w poszukiwaniu nowych informacji wywiadowczych. Obserwujemy budynki, przypatrujemy się układom ulic, wczytujemy w tablice i znaki, badając każde z osobna i próbując połączyć je w całość. Nie ignorujemy żadnych źródeł informacji: książki, internet, serwisy społecznościowe, rozmowy z miejscowymi i przyjezdnymi. Wszystkie te informacje rzetelnie sprawdzamy, a potem przekazujemy do systemu analizy danych, który każdy z nas ma zawsze przy sobie, umieszczony powyżej szyi; stąd nasze motto: „nigdy nie trać głowy”. Dla zmylenia kontrwywiadu tytułujemy się przewodnikami.

Zadania

Tworzymy siatki wywiadowcze, składające się z przyjezdnych i miejscowych, zwane operacyjnie „grupami turystów”. Taka „legenda” pozwala nam na swobodne przemieszczanie się po mieście, bez zwracania na siebie uwagi służb mundurowych i agentów kontrwywiadu w cywilu. Z tych samych przyczyn nasz szpiegobus nazywamy środkiem transportu, tajne dokumenty – planami miasta, maszyny dekodujące – telefonami. Dlatego właśnie do tej pory nie zostaliśmy przez nikogo rozpracowani i jeśli będziecie konsekwentnie trzymać się tej terminologii i środków bezpieczeństwa, was również nikt nie zdekonspiruje.

Misja

Naszą misją jest wykształcenie jak największej liczby miejskich szpiegów.
Szpieg miejski to ktoś, kto dzięki profesjonalnemu szkoleniu potrafi czytać i rozumieć miasto, jego historię i rozwój. Ktoś kto dąży do poznania prawdy o otaczającym go świecie.

Szkolenie

Każdy kandydat na szpiega miejskiego przechodzi szkolenie z następujących sprawności:

  • miejski alfabet: wszystkie miasta piszą swoją historię tym samym alfabetem; w jego skład wchodzą architektura, układ ulic, pomniki, tablice;
  • historia: historia miasta pozwala nam właściwie odczytywać alfabet;
  • narzędzia szpiega miejskiego (tajne).

Dlaczego Warszawa?

Być może to co słyszeliście o Warszawie wcale nie skłania Was do jej odwiedzenia.
Czym może zaciekawić miasto niemal zmiecione z powierzchni ziemi podczas II wojny światowej, odbudowywane w czasach komunizmu?

Poniżej znajdziecie powody, dla których trzeba odwiedzić Warszawę:

  • Historia. Jedna z najciekawszych, najbardziej burzliwych, a zarazem najpiękniejszych opowieści w dziejach świata. Historia stolicy, która przetrwała upadek własnego państwa i metropolii, która przeżyła własną śmierć i podniosła się jak Feniks z popiołów.
  • Ludzie. Z Warszawą związane są osoby, o których pewnie nigdy nie słyszałeś, a których losy powinni znać wszyscy. Ochotnik do Auschwitz. Członek podziemia, który w mundurze generała Wehrmachtu zdobył tajne dokumenty Wału Atlantyckiego. Tajny agent, który przyczynił się do uniknięcia III wojny światowej, to tylko kilka przykładów.
  • Architektura. Stare Miasto na liście UNESCO. Jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowo-parkowych w Europie. Wytyczony pałacami i parkami Trakt Królewski. Jedyny komunistyczny wieżowiec poza dawnym ZSRR.
  • Sztuka. Liczne muzea i galerie. Festiwale. Street art: murale i rzeźby.
Logo 2